Команда молодости нашей - "Колос" 1977 год

15 грудня у селі Чкалове на спортивній базі “Колоса” після дводенного методичного огляду відновили свої тренувальні заняття футболісти району. Тут, на спортивному комплексі команда готуватиметься до нового спортивного сезону до 10 січня 1977 року. Потім виїздить на південь на двотидневий збір, де проведе дві контрольні зустрічи з командми вищої ліги. Потім, повернувшись додому, знову місяць тренуватиметься на своїй базі, після цього відправиться на свій основний збір в Мукачево.

"Колос" - "Новатор" Жданов
------------------------------------------------------------------

О 16-й годині після свистка судді на полі з’явилися футбольні команди. Нікопольський “Колос” вийшов на гру в такому складі: А. Сіденко, М. Пелипенко, П. Найда, А. Казанцев, В. Бульба, С. Бритченко, Є. Усенко, В. Веленський, П. Басов, С. Чумак, А. Зюзь (удругому таймі його замінив Г. Горшков). По традиції господарі поля з перших же хвилин повели наступ на ворота гостей. Атакували дружно, наполегливо, підключали півзахист і навіть окремих захисників. Вони були близькі до успіху, але заважала зайва нервовість, захоплення індивідуальною грою, словом, брак весняного футболу. До того ж, були уважними ждановці. Вони, знаючи нікопольців з минулого року, чекали цього натиску і подбали про захист, відіславши до воріт великі сили. Все ж було видно, що нікопольці технічно і фізично підготовлені краще. Гостям довелося почати гру із центра поля. Це сталося в середині першого тайму. Центральний захисник “Колоса” майстер спорту Петро Найда виконував штрафний удар. Гості ретельно готували стінку. Але Найда дав м’який пас Євгену Усенко, і той не дуже сильно, але точно скерував м’яча у нижній кут воріт. Анатолій Тодор, воротар “Новатора” нічого не зміг вдіяти.

"Колос" - "Шахтер" Горловка
----------------------------------------------------

На матч нікопольці вийшли у тому ж складі, яким кількома днями раніше перемогли ждановців. Лише замість Віктора Бульби грав Валерій Антонюк. Гості відразу показали, що вони перш за все дбатимуть про свої тили і не втратять жодної можливості для контратаки. Так і сталося. Вже на перших хвилинах матчу по правому краю на високій швидкості промчав центральний нападаючий “Шахтаря” В. Кильдяков. Не зустрічаючи протиборства захисників, наблизився до воротарського майданчика і сильним ударом послав м’яч мимо А. Сіденка 1:0.
Нажаль, нікопольці сприйняли занадто спокійно. Перший тайм вони провели без особливого старання, в’яло, немов самі вели в рахунку, а не гості. Під час перерви їм на це було вказано і другий тайм абсолютно відрізнявся від першого. “Колос” всі 45 хвилин провів виключно на половині поля гостей. Під час однієї гострої атаки гості порушили правила гри. 11-й удар чітко виконував П. Найда 1:1.
А буквально через хвилину наш захистник В. Антонюк заставив зітхнути трибуни: його сильний удар прийшовся в перекладину. Потім реально загрожували воротам гостей В. Зеленський, двічі Є. Усенко. Просто дивно, що м’яч жодного разу не пересік лінії воріт “Шахтаря”.
І тут, наприкінці матчу трапилось те, чого ніхто не чекав. Гості використали помилку захисту “Колоса”, провели блискавичну контратаку і вдруге добились успіху.

"Металлист" Харьков - "Колос"
-----------------------------------------------------

Дві гри провели вдома футболісти нікопольського «Колоса». Якщо в першій їм сприяв успіх, то в останній вони зазнали поразки від горлівського «Шахтаря». А щоб дізнатися, як же в новому сезоні виступає їх наступний суперник – «Металіст», гості приїхали подивитися його зустріч із «Карпатами». Зробивши з неї відповідні висновки, наставник нікопольців Володимир Емець перед вчорашнім матчем вимагав від своїх вихованців боротись за кожний м’яч і щільно опікати гравців «Металіста».

Треба сказати, що зустріч від початку і до фінального свистка проходила у швидкому темпі. Господарі поля протягом обох таймів постійно атакували ворота Сіденка. Але голкіпер діяв бездоганно. Тільки в першій половині гри харків’яни подавали десять кутових, і жодного разу вони не змогли добитися переваги. Причому, перебуваючи у штрафному майданчику «Колоса», наші земляки не завжди правильно вибирали місце для нанесення завершального удару.

Гостям же рідко вдавалися контратаки. І тільки на 34-й хвилині одна з них ледве не завершилась взяттям воріт Двуреченського. Досвідчений захисник Найда, підключившись до нападу, точно віддав м’яч Горшкову, який, до речі, був найкращим у них в передній лінії, і Двуреченському довелося продемонструвати свою майстерність. А через дві хвилини нашому воротареві після розіграшу двох кутових знову вдалося вийти переможцем. До цього ж Давид, опинившись неподалік воріт нікопольців, міг сам нанести влучний удар, але він несподівано відкинув м’яч Цимбалюку. Та було пізно. Передачу миття перехопили гості.

Потім Каплун не попадає в пусті ворота, а удар Цимбалюка метрів з 20-ти з трудом відбиває голкіпер Сіденко. Харків’янам випадає ще одна можливість «розпечатати» ворота «Колоса», та м’яч, пробитий Шаленком з кута воротарського майданчика, не досягає мети. А на останній хвилині першого тайму страж воріт Нікополя виграв дуель з Берниковим.

Картина гри команд в другому таймі була схожа на перший. Наші земляки знов-таки подавали безліч кутових, їх атаки в основному проходили через центр. Правда, запам’ятався один небезпечний момент, коли Цимбалюк, опинившись сам на сам із Сіденком, пробив повз воріт. Кінцівку матчу обидва суперники провели дещо безладно, бо залишалося обмаль часу, а звідси й технічний брак, який припускали гравці при прийомі й обробці м’яча.

Слід додати, якщо в поєдинку з «Карпатами» харків’яни виглядали на полі дещо важкуватими, то у вчорашньому матчі, незважаючи на те, що вони віддали багато сил і енергії в попередньому, грали значно легше. І все ж на табло залишилися одні нулі. А разом з ними поступово втрачаються дорогоцінні очки, які конче зараз потрібні команді.

"Колос" - "Волна" Хмельницкий

На гру з хмельницькою “Волною” нікопольські сільські футболісти вийшли в такому складі: Сіденко, Бульба, Найда, Ц. Зеленський, В. Зеленський, Бритченко, Усенко, Пилипенко, Басов, Коноваленко, Колядюк. Як бачимо, тренери зробили деяку перестановку в лініях команди до того ж, ввели кількох молодих гравців. Футбольна гра нашого захисту, яким чітко керував Найда, “підчищаючи” помилки товаришів.
В першому таймі “Колос” не зміг реалізувати своєї переваги, хоч принаймні двічі були для цього можливості. У другій половині гри на поле замість С. Зеленського і В. Зеленського вийшли Антонюк і Казанцев. Цей тайм наші спортсмени провели активно й цілеспрямовано. А їх атаки щоразу ставали гострішими, і, врешті, одну з них красиво завершив Басов. Він буквально вколотив м’яча в сітку воріт гостей.

"Колос" - "Локомотив" Винница
--------------------------------------------------------

Матч почався без розвідки, широкими атаками наших спортсменів. “Колос”, зі всього було видно, прагнув перемогти, а гості не приховували бажання зберегти свої ворота недоторканими, а при можливості й добитись успіху.
“Колос” грав зібрано, наполегливо шукав шляхів до воріт залізничників. Було видно, що наші футболісти помітно прибавили порівняно з початком сезону у швидкості, техніці, вмінні конструювати атаки Вони повністю переграли вінничан, шкода тільки, що свою перевагу над сильним суперником не довели ще й кількома голами, хоч, коли судити по грі, вони цього заслужили.
У першому таймі “Колос” принаймні тричі мав реальні можливості вийти вперед, але то вдало діяв воротар гостей, то через зайву поспішність неточно били нападаючи, нічим істотним не відрізнявся від першого і другий тайм. Так само активно атакували нікопольці і так само дружно захищались гості, нерідко граючи на відбій. Одного разу і “локомотив” ледве не відкрив рахунок. Це сталося у ту мить, коли воротар “Колоса” Сіденко вимушений був вступити у боротьбу за м’яч, необачно вийшов за межи штрафного майданчика.
Все ж наші спортсмени примусили гостей почати з центру поля. Це зробив П. Найда з 11-го.

"Колос" - "Авангард" Ровно

Вся тактика команди “Авангард” зводилась до руйнування атак “Колоса”, для чого часто застосовувались не зовсім спортивні прийоми.
На жаль, судді з перших хвилин не попередили грубість, і гра втратила свою видовищність. Матч часто переривався, бо футболісти не могли вгамувати нерви. Штрафні удари призначались то в один, то в інший бік.
Сільські спортсмени прагнули перемоги. Це бажання було на сцільки великим, що іноді навіть заважали футболістам спокійно розпоряжатися м’ячем. Через зайву поспішність вони або ж не узгоджували свої дії, або ж били по воротах неточно. Цим користувалися гості, граючи на відбій.
Коли в першому таймі ровенцям ще вдалося кілька разів контратакувати, то в другій половині “Колос” “сидів” на воротах гостей. А з 20-ї по 25 хвилину вдався до штурму воріт “Авангарда” і просто дивно, що м’яч не побував у сітці.

"Колос" - "Торпедо" Луцк
-----------------------------------------------------------------------

Перед початком матчу пройшов дрібний дощ, і на слизькому полі футдолісти 15-20 хвилин почували себе не зовсім впевнено, часто допускаючи помилки Проте, кілька атак могли принести неприємності гостям і господарям.
З середини тайму спортсмени пристосувались до поля, і м’яч вже не “блукав”, окреслив чіткі лінії задумів футболістів. Врешті, під час однієї з атак “Колоса” він потрапив до Колядюка і Гергій з-за меж штрафного майданчика сильно й красово послав його в верхній кут воріт. Воротар гостей Тимофеєв нічого не міг вдіяти.
Дещо нізніше Колядюк технічно обвів трьох захисників “Торпедо” і задав удару. Тимофєєв дотягнувся до м’яча, відвів на кутовий. Після подачі кутового вже Казанцев міг відзначитись, але послав м’яча над перекладиной.
Другий м’яч у воротах “торпедо” побавав у середині другого тайму. Горшков пройшов по правому краю, змістився в штрафний майданчий і хотів зробити передачу паралельно до воріт, але захисник зіграв рукой. Суддя з Києва В. Петров вказав на 11-й. Штарфний виконував П. Найда. Він обманув воротаря, примусив його кинутися в лівий кут, м’яча послав не сильно, але точно в правий 2:0. Наприкінці матчу нікопольські футьолісти могли ще раз дрбитися успіху, але на сильний удар Горшкова встиг зреагувати воротар – і м’яч, вдарившись у перекладину, відскочив у поле.

"Колос" - "Спартак" Житомир
---------------------------------------------------------------

У цьому матчі вперше за сільських спортсменів виступав вихованець нікопольського низового футболу Микола Юр молодий футболіст дебютував дуже вдало. Він продемонстрував хорошу техніку, проявив велике старання, встигав брати учпсть в організації атак і своєчасно приходив на допомогу захисникам. Гру зі “Спартаком” всі спортсмени провели не великому рівні.
Вже початок гри обіцяв глядачам цікаве спортивне видовище. І вони стали свідками дійсно красивого спектаклю. Матч почався без будь-якої розвідки. Після швидкої атаки Антонюк увірвався в штрафний майданчик гостей і сильно пробив. м’яч пройшов за кілька сонтиметрів від воріт. Минуло буквально 3 хв. І вже граючий тренер “Спартака” В. Кащей виходить на ударну позицію, але в ноги йому сміливо кинувся А. Сіденко. М’яч відскочив до півзахисника гостей Л Ткаченка. Той не зумів з 7-ми метрового попасти в ворота.
А вже новий вал накочується на позиції житомирців – штанга рятує їх від неминучого гола. Та раптом, коли йшла 20 хвилина, під час однієї з контратак “Спартака”, за гру рукою “Колос” покараний 11-м 1:0.
Та недовго торжествували гості. Щойно сільські спортсмени ввели м’яч у гру з центра поля, як В. Зеленський встановлює рівногвагу.
Другу половину першого тайму нікопольці майже повністю провели на половині спартаківців, але збільшити рахунок їм так і не вдалося. Зате другий тайм почався успішно для “Колоса”. Вже на третій хвилині С. Бритченко проводить другий м’яч у ворота, які захищає А. Снегірьов. А буквально через дві хвилини П. Басов відшукав дальній від воротаря кут. Відчайдушний кидот А. Снигірьова нічого не дав. 3:1.
А потім була все та ж красива зріла солідна гра “Колоса” і мужній опір “Спартака”: у В. Кащея наш воротар зняв м’яча з ноги, не використав відмінної можливості для взяття воріт Г. Колядюк. І так весь час. Напрямки атак змінювались, але перевага наших земляків була очевидна. І наприкінці матчу остаточно закріпив успіх своєї команди відмінним ударом С. Бритченко 4:1.

2 і 3 липня на стадіоні “Спартак” пройшла зустріч з улюбленими артистами кіно і театру, з прославленими футболістами-ветеранами київського “Динамо”. З цікавістю спостерігали глядачи футбольну зустріч між “Колосом” і гостями із столиці України, серед яких були: Серебряников, Трояновський, Першин, Богданович, Попович, Островський, Євсеєнко, Шевченко, Бишовець, Балакін та інші.

"Колос" - "Говерла" Ужгород
------------------------------------------------------------

Перші хвилини гри пройшли в атаках, обопільних і досить гострих. Спочатку наш воротар Сіденко своєчасно зреагував на сильний удар нападаючого “Говерли”, потім вже гості понервували, ліквідуючи багатоходову атаку нікопольців. Після першої половини першого тайму темп гри дещо спав. Але під час однієї з атак Прилепський сильно ударив і воротар несподівано для самого себе закинув м’яча у власні ворота.
А коли почався другий тайм і пройшло 1,5-2 хвилини, нікопольці швидко просочились у росташування ужгородського захисту, м’яч потрапив до Прилепського, і він без обробки точно послав його у сітку воріт 2:0. Деякий час після цього точилася позиційна боротьба, потім знову, як і в першому таймі, футболісти уповільнили темп. І це сталося причиною ще одного гола. На цей раз вже м’яча довелось діставати з воріт Сіденкові.
Наш захист прогледів швидкий прохід Сеха, і той уразив ворота нікопольців.

"Колос" - СКА Львов
-----------------------------------------------

Події на футбольному полі розвивалися досить швидко і неприємно для гостей. Ще секундомір не відрахував половину першого тайму, а вже два господарі поля (Прилепський і Антонюк) примушували їх починати гру з центру. Це не значить, що у наших земляків був слабкий суперник. Напад львів’ян діяв винахідливо швидко і нерідко заставляв помилятися наших захисників. Особливо виділялись у них технічний Гамалій, Юрчишин, Устинов, едине, чого бракувало нападаючим,-довершальних ударів. До того ж, відчуваючи, що захист і воротар Кутлан не знаходять протидії нікопольцям, вони атакували з оглядкою на свої тили.
На перерву команди пішли з рахунком 2:1.
Піся відпочинку гості дещо посилили натиск, їм не раз вдавалося створити небезпечну ситуацію у штрафному майданчику “Колоса”. І перші хвилини відчувалася втома і неузгодженість в діях нашого захисту. Далася взнаки напруженість попередніх матчів, кілька гравців ще не позбулися травм. У цю мить плтрібен був гол, і Басов застає зненацька воротаря львів’ян. А незабаром Усенко, якмй включився у гру в другому таймі, пройшов по правому краю і вдало послав м’яча на лінію воротарського майданчика, де Басов красиво головою скерував його в сітку. 4:1. Ще через кілька хвилин знову – таку по правому краю пройшов вперед В. Зеленський і переадресував м’яча на лівий кут центрального майданчика гостей. Антонюк сильно, без обробки вдарив по воротах – 5:1. А коли до фінального свистка залишалося трохи більше хвилини, той же Антонюк ще раз добився успіху.

"Колос" - СКА Одесса
-------------------------------------------------

Нікопольці виходили на гру відмобілізованими, націленими на перемогу, у своєму кращому складі – Сіденко, Бульба, Найда, Чумак, Пилипенко, Бритченко, В. Зеленко (Усенко 80 хв.), Прилепський, Басов, Антонюк, Мельников. Одесити були готові до важкого матчу. Сильні і досвідчені вони знали, що суперник нічим не поступається. Тому особливих ілюзій не мали і вирішили тримати оборону, діючи попереду лише на контратаках.
Але в першому таймі контратак не було. Часто армійцям доводилось тримати в заисті до 8-9 гравців. І неправильно було б підозрювати їх у суто захисній тактиці. До такого незаздрісного життя їх примусили господарі поля. В першому таймі матчу не було лінії нападу, півзахисту, захисту у “Колоса”, був єдиний організм, який діяв одночасно на всіх ділянках кола, не залишаючи суперникові найменшої надії на будування атак. З першої хвилдини матчу нікопольці вели безперервний масований наступ.
Наші земляки принаймні тричі до перерви могли відкрити рахунок. Чудова комбінація: В. Заленський виграв одноборство з суперником, точно послав м’яча в район 11-ї позначки. Тут його прийняв на груда Прилепський, скинув вперед і завдав удару. Але через поспішність не влучив по воротах. Через 10 хвилин не менш красива багатоходова комбінація закінчилась ударом Басова трішки вище воріт. А за кілька хвилин до кінця тайму 100 % можливості для взяття воріт не зміг використати Мельник. До нього потрапив м’яч, коли він був поруч з боковою штангою воріт Нефедова. Воротар гостей нічого не міг вдіяти, він навіть не зміг зробити спробу закрити кут, але Мельников ударив занадто сильно – і м’яч зрізався з ноги.
Весь перший тайм нікопольці провели на єдиному диханні. Після перерви вони кілька хвилин грали у повільному темпі. Одесити, віривши, що суперник стомився, частіше почали бити в контрнаступ. Та надійно діяв захист, очолюваний Найдою, як завжди впевнено і пильно частував наш воротар Сіденко. Лише двічі гості загрожували його воротам, але Олександр вийшов переможцем.
Десь у середині другого тайму нікопольці трішечки добавили у швидкості, а згодом знову перейшли на половину суперника. Наприкінці матчу тренери “Колоса” випустили на поле Усенка замість Зеленського. Довгий час він не міг “попасти” в гру. Та ось йшла передостання хвилина. Найда від центру поля дав точний пас на правий край Басову, той обіграв захисника одеситів, точно виклав м’яча в центр і Усенко прекрасним ударом метрів з 25-ти відправив його в верхній кут воріт. Цей гол став окрасою матча.

"Колос" - "Судостроитель" Николаев
-------------------------------------------------------------------

Суднобудівники, виходячи на поле нікопольців ставили перед собою завдання не пропустити м’яча і для виконання не соромилися тягнути час, грти на відбій і т.д. “Колосу” гра не вдавалася. З перших хвилин вона йшла спокійно, м’яч подовгу “блукав” посередині поля, а коли нікопольці виходили на ударні позиції, то не завжди вміли добре роспорядитися м’ячами. Гості, зібравшись по 8-9 чоловік у штрафному майданчику, відчайдушно кидалися в ноги, щоб зірвати комбінацію господарів. “Колос” мав кілька реальних можливостей відкрити рахунок і в першому і в другому таймах. Могли відзначитись і Мельников, і Басов, і Прилевський. Але їм бракувало свіжості, а отже й гостроти й точності. М’яч після ударів потрапляв у штангу, або за кілька сантиметрів від неї покидав поле, в інших випадках вдало грав воротар.

"Колос" - "Кристалл" Херсон
---------------------------------------------------------------------

Наші спортсмени з першої хвилини матчу провели наполегливі атаки на ворота гостей, підключаючи до нападу і середню лінію. І душе швидко на 5-й хвилині гри, на воротарському майданчику А. Новикова виникала загрозлива ситуація. Херсонці кілька разів відбивали м’яч, але він знову потрапляв до нікопольців і врешті після удару Зеленського зупинився в сітці воріт.
Гості почали з центру поля. Прагнучи якомога швидше встановити рівновагу, провели кілька атак. Але шкода, що пропущений м’яч не мобілізував їх до пошуків шляхів до воріт господарів, а викликав одне роздратування. Вони вдалися до неспортивних прийомів. Нікопольці ж робили своє. Добре пам’ятаючи, що найкоротший шлях до перемоги лежить через ворота суперника, йшли вперед, перевіряючи готовність Новикова ударили з різних відстаней. Він кілька разів виручав свою команду, і все ж Бритченко примусив його один раз дістати м’яч з сітки воріт.

"Колос" - "Атлантика" Севастополь
------------------------------------------------------------------------

Гострої боротьби, яку сподівалися побачити вболівальники у зустрічи нашого “Колоса” з севастопольською “Атлантикою” не вийшло. Гості якось відразу без бою віддали середину поля і там господарювали Бритченко з Зеленським, постачаючи весь час м’ячі своєму нападу. Лише кілька разів севастопольці небеспечно загрожували воротам “Колоса”. Але це були не командні зусилля, а скоріше імпровізація нападаючих Григорьєва і Науменка, які намагалися поодинці добитися успіху.
Уже до 20-ї хвилини матчу наші земляки повели в рахунку. Потім вони могли додати ще принаймні 2 м’ячі. Одного разу гостру передачу отримав Басов і, залишивши за спиною захисників вийшов сам на сам з воротарем “Атлантики” Гудзем. Басов спокійно послав м’яча мимо нього в дальній кут воріт. Та в цю мить прозвучав свисток судді, він визначив у Басова положення поза грою.
Міністерство сільського господарства України, Президія Центральної Ради ДСТ “Колос” сердечно поздоровляють колектив футбольної команди і працівників спортклубу з призовим містом у чемпіонаті СРСР з футболу.

Центральний захисник “Колоса” майстер спорту Петро Найда

Итоги футбольного сезона 1977 года
--------------------------------------------------------------------

Добре слово хочеться сказати на адресу нашого “Колоса”. І не тільки тому, що він став бронзовим призером, а у зв’язку з тим, що продемонстрував заздрісну стабільність, майстерність, зрілість. Якщо багато футбольних спеціалістів вважали 8 місце “Колоса” в минулорічному сезоні випадковістю, то зараз успіх нікопольців вважають уже сенсаційним, але закономірним. Молодий клуб уже з перших турів довів, що здатний вести боротьбу на рівних з будь-якою командою зони. Тренери команд суперниць відзначали велику працездатність, нестримне бажання перемоги, хорошу фізичну підготовку, сплав досвіду й молодого запалу в команді “Колос”.
Нинішнього сезону відмінно зіграла захисна лінія, яку очолював майстер спорту капітан команди Петро Найда. Вище будь – яких похвал зіграв Олександр Сіденко – наш надійний страж воріт.
Звичайно, нам хотілося б, щоб “Колос” пропускав у свої ворота якомога менше м’ячів. І все ж сьогодні ми повинні відзначити надійність В. Бульби, С. Чумака, М. Пилипенка у захмсті, диспетчерські здібності В. Антоненка, М. Коноваленка, С. Усенко. Відмінно зіграла й атакуюча ланка “Колоса”. Особливо її дії посилилися з приходом у команду В. Прилепського та А. Мельникова. У взаємодії з П. Басовим, В. Зеленським, С. Бритченком вони стали справжньою грозою для воріт суперників. Найбільше ж забитих м’ячів на своєму рахунку мають В. Прилепський – 13, П. Басов – 12, А. Мельников – 10. Загалом “Колос” на другому місті по кількості забитих м’ячів, на першому – одесити. Нинішнього сезону в історії нашої футбольної команди було 3 пам’ятні події: зустріч з армійцями Львова 20 травня була 50-м матчем в другій лізі, Євген Усенко в матчі з “Сперанцею” забив 50-й гол команди, 100 м’яч “Колоса” побував у воротах житомирського “Спартака” після удару Петра Найди.
Наші футболісти подарували нинішнього сезону своїм вболівальникам багато красивих матчів, радісних хвилин зустрічі з красивим футболом.